Pagrindinis meniu
Grįžti

"Gabrielius" - naujo gyvenimo pradžios namai

Vilija BUDRIKIENĖ

 

“Gabrielius” - tokiu gražiu angelo Gabrieliaus vardu pavadintas centras netrukus atvers duris Juknaičių seniūnijos Vyžių kaime. Tai bus psichoterapinės reabilitacijos centras socialiai atskirtiems žmonėms. Kas tie socialiai atskirtieji? Tai žmonės, kelis, keliolika ar net keliasdešimt metų vartoję narkotikus, sergantys kitomis priklausomybės ligomis. Klaipėdos apskrityje ir net visoje Vakarų Lietuvoje tokio centro iki šiol nebuvo.

Suprato, kad gali padėti
VšĮ “Gabrielius” įregistruota Klaipėdoje šių metų birželį. Įstaigos darbo organizatorius Stanislovas Pauša pasakoja, jog mintis kurti tokį centrą jam kilo kalbantis su psichologu. Dar tuomet, kuomet pats vartojo narkotikus. Vartojo juos ilgai - ištisus 28 metus.
“Tris dešimtmečius buvau tame liūne, todėl žinau apie šią ligą ne tik iš kitų pasakojimų. Ten, kur aš vaikščiojau visus tuos metus, aplink liko žaizdos, vyko nusikaltimas, viskas buvo griaunama ir naikinama. To neišmatuosi jokiais skaičiais - tai daug baisiau, tai katastrofa ir ne tik man, bet ir aplinkiniams. Žinau ir kaip sunku sugrįžti”, - sunkiai rinkdamas žodžius kalba pusamžis vyras, pasiryžęs bent likusį gyvenimą nugyventi kitaip. Ir kitiems padėti tai padaryti.
Kaip jis sugrįžo į gyvenimą? “Pradėjau visą laiką gyventi su Dievu”, - sako Stanislovas. Ir netrukus suprato, kad jo patirties ir pagalbos reikia kitiems.

Apgriuvusios sienos neišgąsdino
Rugsėjį į Klaipėdos detoksikacijos centrą užėjęs S.Pauša sutiko keletą vaikinų, pasiruošusių pradėti naują gyvenimą ir belaukiančių “Gabrieliaus” pagalbos. “Kai pasakiau, kad mes dar neturime lėšų ir negalime pradėti veiklos, jų akyse pamačiau ašaras”, - sako jis.
Evangelikų liuteronų bažnyčia ir vyskupas Mindaugas Sabutis pagal panaudos sutartį neribotam laikui suteikė centrui šalia Vyžių bažnyčios esančias patalpas - kleboniją ir ūkinį pastatą. Tai ypač blogos būklės pastatai, nes jau daug metų juose niekas negyveno. Tačiau apgriuvusios sienos, išdaužyti langeliai, patalpose tvyrantis šaltis ir drėgmė šių žmonių neišgąsdino. “Ūkiniame pastate įkursime pirtelę, įrengsime automobilių remonto dirbtuves, sporto salę, posėdžių salę, dušus”, - vardija artimiausių metų darbus Stanislovas.

Kurs veiklius namus
Centre bus rengiami net ir kursai, kuriuose vyrai ir moterys mokysis karjeros planavimo, bendravimo pagrindų ir kitų dalykų, kurie būtini save realizuoti siekiančiam žmogui. Numatyta įkurti ir meno studiją.
S.Paušos ir jo pagalbininkų tikslas - Vyžiuose įkurti veiklius, stabilius namus visam gyvenimui - ne tokius, į kuriuos ateinama ir išeinama. Vyrai taip pat numatę pirkti aplink centrą žemės, ją dirbti ir kurti ne bet kokį, o ekologinį ūkį. Svajoja įkurti gražų sodą ir būti tikrais savo žemės šeimininkais.
Iš ko visam tam jie ims lėšų? Pasirodo, ketina rašyti projektus, tad bus ir finansavimas.
Centras bus namai, kuriuose bus saugomas jų gyventojų orumas ir konfidencialumas. VšĮ “Gabrielius” bendradarbiaus su Klaipėdos priklausomybės centro Detoksikacijos skyriumi. Veiklos vizijoje numatyta, kad čia galės gyventi 12 vyrų ir 4 moterys. Tiesa, moterys - tik nuo kitų metų rugsėjo, nes joms patalpos dar neparuoštos.

Pradeda nuo nulio
S.Pauša - jau ne vienišas. Šiuo metu kartu jau dirba dar du jauni, bet jau daug išgyvenę vyrai. Šiandien jie jau blaivūs, jau praėję detoksikacijos kursą ir tikintys, kad jiems pavyks visam laikui atsikratyti pragaištingo potraukio. “Reikia stipraus branduolio, kad galėtume palaikyti tuos, kuriems dar sunku”, - sako tą branduolį kuriantis vyras.
O šiandien siekti savo vizijos jie pradeda nuo nulio. Tiesa, visokeriopą pagalbą centrui pažadėjo evangelikų liuteronų parapija, bet reikia tiek daug. Anot redakcijoje apsilankiusių centro atstovų, reikia elementariausių buities dalykų - šaukštų, vinių, plaktukų, puodų, patalynės - absoliučiai visko, kas padėtų įsikurti absoliučiai tuščioje vietoje.
“Mes šiandien beldžiamės į Jūsų širdis ir prašome paramos, nes turime judėti į priekį. Žmogau, jei tau svarbu, kad mūsų visuomenė būtų švaresnė - eik ir gelbėk paklydusį, nes gelbėdamas artimą gelbėji ir save patį. Visiems, kas parems, būsime dėkingi už kiekvieną daiktelį”, - sako S.Pauša.
Jo kreipimąsis skirtas ne tiems, kurie turtingi tik pinigais, bet tiems, kurie turi didelę, gerą ir jautrią širdį. Stanislovas čia pat patikina, jog jau sutiko labai daug geranoriškų žmonių.

Situaciją rodo skaičiai
Kad centro išties labai reikia ir pačiai visuomenei, bene geriausiai iliustruoja keletas skaičių.
Remiantis neoficialiomis apklausomis, reguliariai narkotikus vartojantis žmogus per dieną išleidžia nuo 100 iki 300 litų. Jis juos skolinasi, vagia, prievartauja, gauna pardavęs vogtus daiktus ir pan. Tokiai sumai gauti visuomenei padaroma žala siekia apie 600 litų per dieną. Per metus vienas narkotikus vartojantis žmogus gali padaryti visuomenei žalos iki 216 000 litų. Be to, jis savo vartojimo laiku į narkotikų liūną įtraukia vidutiniškai daugiau nei 10 naujų potencialių vartotojų.
Šie skaičiai yra tik ledkalnio viršūnė, mat pagrindinė problemos dalis, anot specialistų, slypi po vandeniu. Nes vargu ar kas nors apskritai gali apskaičiuoti greitai plintančių mirtinų ligų, sugriautos moralės, nesukurtų ir iširusių šeimų ir netikėjimo doru gyvenimu tikrąją žalą...
O štai kiti skaičiai: 12 reabilitacijoje išlaikomų žmonių per metus išsaugo iki 2 592 000 litų žmonių turto; sugrąžintas į gyvenimą vienas žmogus per 20 sveiko gyvenimo metų išsaugo iki 4 320 000 litų vertės žmonių turto.

Dirbs specialistai
VšĮ “Gabrielius” numato 70 savaičių sveikimo programą, kuri suskirstyta į 7 dalis po 10 savaičių. Tie laikotarpiai vadinami fazėmis, kurios atitinka sugrįžimo į visavertį gyvenimą žingsnius ir garantuoja nuoseklų žmogaus virsmą. Sveikstančiojo gyvenimas reabilitacijoje yra įspraustas į griežtą dienotvarkę ir vidaus taisykles.
Sveikimo programą ir 12 žingsnių programas Reabilitacijos centre ves, psichologinę ir socialinę pagalbą jo gyventojams teiks kvalifikuoti specialistai. O ūkio priežiūrą organizuos, maistą gaminsis ir savo namų jaukumą kurs patys reabilitantai.
Nelikime abejingi, padėkime jiems. Tie, kurie ras galimybę padėti, gali skambinti S.Paušai telefonu 8 690 45310.